Splitska 4. gardijska brigada ispisala je povijest za dugo pamćenje
Pjesmom „Vo je naša zemja“ uz ulazak povijesnih postrojbi, u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika večeras je započela svečana akademija povodom 28. godišnjice osnutka slavne 4. gardijske brigade „Pauci“ uz nazočnost potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Damira Krstičevića,
... izaslanike predsjednice RH i predsjednika Sabora RH Ante Deura i Petra Škorića, načelnika Glavnog stožera generala zbora Mirka Šundova, župana Blaženka Bobana, splitskog gradonačelnika Andre Krstulovića Opare te predstavnike Oružanih snaga RH i brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Bio je to središnji događaj današnjeg obilježavanja osnutka čuvene gardijske brigade kroz koju je prošlo 7 tisuća hrvatskih branitelja, a 195 njezinih pripadnika položilo je svoje živote za slobodu domovine.
U svom obraćanju uzvanicima splitski je gradonačelnik kazao kako je 4. gardijska brigada ispisala povijest koja će se dugo pamtiti: - Uz Svetoga Dujma, Marjan, Dioklecijanovu palaču i Hajduka, 4. gardijska brigada čini snažni biljeg u identitetu našega grada. Neki su mi prigovarali da nije mjesto vojsci na Rivi i da militariziram grad. Njima poručujem da ćemo dogodine, a posebno na 30. obljetnicu naše 4. brigade, imati još značajnu i još veću svečanost, a na ponos svih nas koji odgajamo djecu u miru kojeg su stvorili časni pripadnici 4. gardijske - poručio je, među ostalim, gradonačelnik Krstulović Opara. Danas svi imamo iste ciljeve, nastavio je gradonačelnik, a to su Hrvatska kao društvo mira, slobode, reda, poštenja, zakonitosti i solidarnosti. - Ostvarit ćemo svi zajedno te ciljeve kako bi smo našoj djeci mogli gledati u oči - kazao je prvi čovjek grada Splita. Okupljenima se obratio i izaslanik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević podsjetivši na ratni put brigade čiji je bio ratni zapovjednik. Kako je poručio Krstičević, crvena beretka u Domovinskom ratu je bila simbol nade i slobode.
Ratni put 4. gardijske brigade bio je častan, slavan i besprijekoran. Krajem ove godine, cijela jedna satnija „Pauka“ ide u Litvu. 200 vojnika ide daleko od svoje Dalmacije kako bi doprinosili miru i stabilnosti u okviru NATO-a. Dakle, u manje od 30 godina mi smo se obranili, oslobodili Hrvatsku te danas imamo takvu oružanu silu da možemo naše vojnike poslati u daleku Litvu da prenose duh pobjedničke Hrvatske vojske, ali i da budu ambasadori Hrvatske - kazao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane. Potpredsjednik Udruge veterana 4. gardijske brigade Miljenko Modrić Miki pozvao je sve bivše i sadašnje „Pauke“ da u sebi nađu snagu i optimizam te da se uključe u sve društvene procese. Ponos i emocije kulminirale su nizom domoljubnih pjesama u izvedbama Meri Cetinić, Mate Bulića, orkestra HRM-a, klape Sveti Mihovil te KUD-a „Jedinstvo“.
Dodajmo da je u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika večeras promovirana i prigodna poštanska marke 4. gardijske brigade. Jutros su u spomen kapelici Sv. Križ na Dračevcu položeni vijenci za poginule, nestale i umrle pripadnike ove splitske i dalmatinske postrojbe. Na Dračevcu su također uručene i crvene beretke novim pripadnicima 3. mehanizirane bojne „Pauci“. Kasnije je na Rivi održan mimohod pripadnika OSRH, udruga branitelja i uzvanika, a brojni građani i turisti razgledali su izloženo naoružanje i opremu.