Svečana sjednica Gradskog vijeća Splita

Svečana sjednica Gradskog vijeća Splita

U povodu Dana grada i blagdana ...

2010_05_06_hnk_laureati_1.jpg... svetog Dujma u Hrvatskom narodnom kazalištu održana je svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su zaslužnim Splićanima i organizacijama dodijeljene nagrade Grada.

„Svečana sjednica Gradskog vijeća i dodjela nagrada grada je trenutak kada govorimo o postignutim rezultatima, ali i planovima za budućnost“, kazao je splitski gradonačelnik Željko Kerum, pozdravljajući prisutne goste i gradske vijećnike. On je naveo da je izvršena reorganizacija gradske uprave, da je od današnjih 13 pročelnika čak sedam njih iz stare „postave“ te da su većina žene. Kao prvi veliki projekt spomenuo je otvaranje dječjih vrtića, kao i podjelu udžbenika za 5677 učenika osnovnih škola, za koje projekte su sponzori u gradski proračun donirali 10 milijuna kuna.Govoreći o socijalnoj osjetljivosti gradske vlasti spomenuo je 30 milijuna kuna za božićnice umirovljenicima i 7,5 milijuna kuna uskrsnice nezaposlenima, dok je naknada za novorođenu djecu sa 1500 kuna podignuta na 2000 kuna. Grad stipendira i skoro 1000 učenika i studenata za što se izdvaja 8 milijuna kuna. „Dograđene su škole na Mejašima, Visokoj i u Žrnovnici. Sanirani su brojni sportsko rekreativni centri. Radi se na sportskim dvoranama osnovnih škola na Gripama i Ravnim Njivama, a kompletirana je i dokumentacija za izgradnju još tri školske dvorane. Službi za gospodarstvo i poduzetništvo smo tri puta povećali sredstva, sa 1,9 na šest milijuna kuna. Po prvi put od izgradnje napravili smo cjelovitu sanaciju Marjanskog tunela. Završena je Makarska ulica, Put Trstenika, kanalizacija u Mandalinskom putu, radi se nathodnik u Ulici Matice hrvatske. Dovršena je pretposljednja faza konzervatorsko restauratorskih radova na Peristilu, sanacija Zlatnih vrata i Mletačke kule. Izrađen je i plan legalizacije bespravnih objekata. Pokrenute su i promjene GUP-a, kao jedna od mjera koja će omogućiti daljnja ulaganja u gradu, a definira se i status gradnje tornja u sklopu Spaladium centra“, izvijestio je gradonačelnik Kerum. Govoreći o budućim projektima spomenuo je Žnjanski plato, odlagalište otpada na Karepovcu, obnovu i kvalitetno upravljanje starom gradskom jezgrom, povezivanje istočne i zapadne obale, izgradnju pet dječjih igrališta na Trsteniku, Lovretu, Mertojaku, Brdima i Bolu, Varaždinske ulice, ulice Ivana Zajca, kanalizacije u Srinjinama, te kanalizacijskog kolektora Mejaši – Smokovik, kao i izgradnju osnovne škole za 500 djece u kvartu Žnjan – Pazdigrad. Zaključujući da jednokratno poduzete socijalne mjere nisu dugoročno rješenje, kao ključni zadatak je istakao otvaranje novih radnih mjesta, a to će se dogoditi otvaranjem novih projekata i započinjanjem novih investicijskih ciklusa. „Mogućnosti našeg grada su brojne. Moramo izdvojiti turizam i u njega ulagati. Turizam kojeg razvijamo i kojeg ćemo razvijati treba biti ekskluzivan, a za takvu vrstu turizma i gostiju potrebni su nam hoteli sa pet zvjezdica i kvalitetan turistički kadar. Moramo biti svjesni da je naš grad bogat, ali s još uvijek neiskorištenim resursima i potencijalima koje trebamo pametno iskoristiti“ zaključio je gradonačelnik Kerum.

Predsjednica Gradskog vijeća Nevenka Bečić, podsjetila je na 17 stoljetni kontinuitet Splita. „Split je imao svoj Statut još 1240 godine i već je tada živio na zavidnoj civilizacijskoj razini, po pravnim normama usklađenim s europskim zakonodavstvom. Split je danas najsvjetliji biser u kruni hrvatskih ljepota i kao takav upisan u UNESCO-ovu listu svjetske baštine. Zato nam je dužnost čuvati njegove spomenike i baštinu, posebno Park šumu Marjan i sve ostale njegove vrijednosti“ rekla je predsjednica Gradskog vijeća Nevenka Bečić, prva žena na čelu tog tijela od osamostaljenja Hrvatske, pozvavši Splićane da čuvaju i njeguju svoj grad kao što roditelji čuvaju svoju djecu. Kao nasljednik svetog Dujma, okupljenima se obratio i Splitsko makarski nadbiskup Marin Barišić. Podsjećajući na Dujmov dolazak u ove krajeve i njegovo poslanje, nadbiskup Barišić je pozvao da se više okrenemo radu i zajedništvu. „Naši laureati svojim radom potvrđuju da su to prave vrijednosti. Trebamo se okrenuti više zajedništvu i imati povjerenja u sebe i u svoje mogućnosti“ istakao je nadbiskup, ukazujući na put prevladavanja teškoća u kojima se nalazi hrvatsko društvo. „Nitko nam neće dati boljitak, ako se sami za to ne pobrinemo, a time jačamo i naš identitet u ovom globaliziranom svijetu“ zaključio je nadbiskup Barišić.

2010_05_06_hnk_laureati_2.jpgPotom su gradonačelnik Željko Kerum i predsjednica vijeća Nevenka Bečić dodijelili priznanja ovogodišnjim laureatima. Ukupno su dodijeljene četiri skupne, jedna osobna i pet nagrada za životno djelo. Nagrade za životno djelo ove godine su dobili: profesor Petar Grisogono, Duško Božinović, Vladimir Beara, Ratomir Kliškić i profesor Onesin Cvitan. Osobnu nagradu za 2009. godinu dobio je jedriličar Ivan Kljaković Gašpić. Kolektivne nagrade su dobili: Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Podvodno istraživački klub „Mornar“, Udruga veterana ZNG IV brigade i Odjel za transfuziju krvi KBC „Split“. U ime nagrađenih zahvalio je profesor Grisogono rekavši između ostalog da je velika čast dobiti nagradu jednog od malobrojnih carskih gradova u svijetu.

Svečanoj sjednici, čiji je program režirao Krešimir Dolenčić, prisustvovali su izaslanici Predsjednika Republike Predrag Matić Fred i predsjednika Sabora Jerko Rošin. Uz brojne druge goste svečanosti su prisustvovali i gosti iz prijateljskih gradova iz inozemstva Ancone, Berlina, Pečuha, Pescare, Štipa i Velenja.