Vijenci i cvijeće palim antifašistima i žrtvama fašističkog terora

Vijenci i cvijeće palim antifašistima i žrtvama fašističkog terora

U povodu 22.lipnja, Dana antifašističke borbe Republike Hrvatske, izaslanstvo Grada Splita položilo je vijence i cvijeće na Spomen kosturnicu borcima Narodnooslobodilačkog rata, na Groblju branitelja, pred Središnjim križem na groblju Lovrinac, ...

2016_06_21_kosturnica.jpg ... na Spomen ploču poginulim Bošnjacima – muslimanima braniteljima poginulim u Domovinskom ratu te na Spomenik zatvaranim, prognanim, mučenim i strijeljanim antifašistima i građanima Splita u toku Drugog svjetskog rata.
U sastavu izaslanstva, kojeg je predvodio gradonačelnik Ivo Baldasar, bili su i njegovi zamjenici Aida Batarelo i Goran Kovačević te predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković.
2016_06_21_milat.jpgVijence i cvijeće položili su i predstavnici gradske i županijske organizacije Saveza antifašista i antifašističkih boraca, Županije Splitsko-dalmatinske, Hrvatske ratne mornarice, braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, gradskog i županijskog vijeća bošnjačke nacionalne manjine, Gradske organizacije Socijaldemokratske partije i Gradske organizacije Socijalističke radničke partije.
Govoreći pred Spomen kosturnicom, predsjednik GO SAAB-a Josip Milat je istakao da je 22. lipnja jedan od onih dana kada je mladost pokazala što znači sloboda i što znači domovina. „Moramo nastaviti sjećanje na antifašističku borbu, ne da bismo se dijelili, nego da se fašizam nikada ne bi ponovio“, rekao je Milat.
2016_06_21_sredisnji.jpgPredsjednik Gradskog vijeća je na Groblju branitelja podsjetio da 1990. i '91. netko nije poštivao volju hrvatskog naroda, ni granice AVNOJ-a i ZAVNOH-a te da je netko rekao da Hrvati nemaju pravo na svoju domovinu. „Tada je hrvatski narod, zajedno s ostalim narodima koji žive u Hrvatskoj ustao u obranu slobode i ovdje smo da im obećamo da nikad više u Hrvatskoj neće biti groblja branitelja“, rekao je predsjednik Ćurković.
U govoru pred Središnjim križem gradonačelnik Baldasar je istakao kako taj križ simbolizira spajanje te pozvao na razumijevanje i da više nikada ne dođe do smrti i razaranja, izrazivši nadu da će se u tom smislu živi prije smrti spojiti u zajedništvu.
Splitski imam Vahid efendija Hodžić je pred Spomen pločom Bošnjacima – braniteljima istakao kako je Kur'an jasno protiv fašizma. „Sjećajući se mrtvih upućujem poruku živima – neka je Božji mir sa vama. Te riječi su srž borbe protiv fašizma. Danas odajemo počast onima koji su se borili 2016_06_21_imam.jpgprotiv te nazadne ideologije, koja je na žalost danas sve prisutnija. Antifašizam je bez svake sumnje na strani dobra i stoga se nadamo i vjerujemo da će u hrvatskom društvu uvijek prevladavati dobro“, kazao je efendija Hodžić. Predsjednik SAAB-a županije, Krešimir Sršen je pred spomenikom zatočenicima i internircima podsjetio na one koji su se u Drugom svjetskom ratu „suprotstavili mračnoj sili fašizma, ne pitajući za cijenu“. U tom kontekstu je spomenuo i da je ulica u kojoj je taj spomenik nekada nosila naziv Ulica žrtava fašizma. „“Taj kulturocid još traje. Zato apeliran na Grad i Županiju, da ako se ne može vratiti ime ulice, da se onda trg na kojem je spomenik nazove Trgom žrtava fašizma“, kazao je predsjednik Sršen.