O projektu:
Izgradnjom dječjeg vrtića u gradskom kotaru Mejaši (predio Kila) osigurat će se infrastrukturni i materijalni kapaciteti za povećanje dostupnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u gradu Splitu. Projektom će se izgraditi i opremiti dječji vrtić s 8 dnevnih boravaka (4 za jaslice i 4 za vrtić), što će omogućiti dodatne kapacitete za smještaj 128 djece (48 jasličke i 80 vrtićke dobi). Izgradnja dječjeg vrtića direktno će ublažiti problem nedostatka infrastrukturnih kapaciteta za provedbu programa predškolskog odgoja i obrazovanja jer bi se izgradnjom vrtića smanjio broj neupisane djece u dječje vrtiće u gradu Splitu u prosjeku za 24% godišnje, što bi zajedno s gradnjom DV na Pujankama smanjilo broj neupisane djece za gotovo polovicu.
Cilj projekta je izgraditi novi matični vrtić s dnevnim boravcima namijenjenima djeci jasličke i vrtićke dobi te ih adekvatno opremiti, čime će se izravno utjecati na povećanje dostupnosti i jednakost pristupa programima predškolskog odgoja i obrazovanja. Izgradnjom DV i pratećih sadržaja osigurat će se razvoj cijelog naselja koje je zbog stihijske gradnje doživjelo ubrzani rast broja kućanstava i stanovnika, kojeg nije pratio adekvatan razvoj javnih sadržaja. Upisom 128 djece (48 djece u jasličke i 80 u vrtićke skupine) u DV u naselju Kila, broj neupisane djece na razini grada Splita u odnosu na broj neupisane djece u prvom krugu upisa 2022/23 godine smanjio bi se za oko 24%.
Ciljne skupine projekta su djeca vrtićke i jasličke dobi, roditelji djece vrtićkog uzrasta, budući roditelji, odgajatelji i drugo stručno osoblje te Grad Split. Izgradnjom novog DV, više djece bi dobilo mogućnost upisa u DV te pohađanja programa predškolskog odgoja i obrazovanja. Važnost ovog projekta proizlazi iz potreba djece i roditelja koja se očituju u višoj razini socijalizacije djece u vršnjačkim skupinama te njihove pripremljenosti za uključenje u školsko obrazovanje. Utjecat će se i na veću razinu uključenosti djece s TUR u predškolske programe. Pozitivan je utjecaj na mogućnost boljeg balansiranja privatnog i poslovnog života roditelja jer će, dok su na poslu, za svoju djecu moći osigurati adekvatnu skrb. Pozitivan je utjecaj na obiteljski budžet jer će se sniziti izdvajanja za odgoj djece u privatnim vrtićima ili izvan mjesta stanovanja ili na izdvajanja koja se odnose na sličnu uslugu (dadilje, cjelodnevno čuvanje djece i sl.). Arhitektonsko rješenje dječjeg vrtića podrazumijeva ugodnu okolinu za igru, razvoj, učenje i rad te će se kroz krajobrazno uređenje vanjskih prostora doprinijeti osnovnim ciljevima u smislu održivosti i očuvanju prirodnih resursa, a koji će se na izravan način prezentirati djeci, roditeljima i zaposlenicima.
Kontakt: EU_Sluzba@split.hr
Projekt je sufinancirala Europska unija iz NextGenerationEU.
Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Grada Splita.
Više informacija na https://fondovieu.gov.hr/ i https://planoporavka.gov.hr/ .