Detalj projekta

URBANA MOBILNOST: Početne aktivnosti u sklopu provedbe projekta Elaborator

Predstavnici Grada Splita su u sklopu projekta Elaborator - The European Living Lab On Designing Sustainable Urban Mobility Towards Climate Neutral Cities sudjelovali na kick-off sastanku koji se održao u Ateni. 

Radi se o projektu koji koristi holistički pristup za planiranje, dizajn i implementaciju pilot inovacija i intervencija koje pridonose sigurnoj, inkluzivnoj i održivoj urbanoj mobilnosti. Intervencije će se implementirati u šest gradova svjetionika („Lighthouse cities“) i šest gradova sljedbenika („Follower cities“) s tri glavna cilja:

  1. analiza potreba i zahtjeva korisnika prema sigurnoj i uključivoj mobilnosti i klimatski neutralnim gradovima;
  2. prikupljanje i dijeljenje informacija dobivenih iz podataka, monitoringa ili mišljenja korisnika i dionika kako bi se povećao potencijal prijenosa inovacija putem twinning pristupa i
  3. generiranje detaljnih smjernica za donošenje lokalnih politika, planova razvoja i gradnje kapaciteta nadležnih tijela za optimalnu integraciju uključivih i sigurnih intervencija mobilnosti u planove održive urbane mobilnosti (SUMP).

Projekt Elaborator na taj će način osigurati metodologiju, praktične alate, preporuke i smjernice za podršku urbanim planerima u dizajniranju inovativnih proizvoda, usluga i intervencija koje se mogu primijeniti u složenim urbanim sredinama te donositeljima politika pružiti kvalitetne smjernice u definiranju strategija za uvođenje sigurne, održive i uključive urbane mobilnosti na temelju novog Okvira urbane mobilnosti EU-a, čime se doprinosi ciljevima Misije klimatski neutralnih i pametnih gradova.

Pilot intervencije u Splitu određene su temeljem analize prometa kojom su identificirane kritične lokacije vezane za sigurnost na kojima će se postaviti video nadzor prometa s ciljem sprječavanja zlouporabe javnih gradskih površina i infrastrukture te povećanja sigurnosti u prometu. Ujedno će se u skladu s identificiranim potrebama primijeniti koncepti poput različitih oznaka na kolnicima za označavanje područja dijeljene javne infrastrukture. Fakultet prometnih znanosti u tom je kontekstu akademski partner Gradu Splitu i pruža stručnu podršku u odabiru lokacija za instalaciju opreme za monitoring, kao i evaluaciju provedenih intervencija.

Gradovi svjetionici na projektu su Milano (Italija), Kopenhagen (Danska), Helsinki (Finska), Issy-les-Moulineaux (Francuska), Zaragoza (Španjolska) i Trikala (Grčka), a gradovi sljedbenici su Split (Hrvatska), Lund (Švedska), Liberec (Češka), Velenje (Slovenija), Ioannina (Grčka) i Kruševac (Srbija).

Ukupna vrijednost projekta je 13.126,537,5 EUR, od čega je od Europske komisije zatraženo i odobreno maksimalnih 11.999,941,5 EUR bespovratnih sredstava, raspoređenih na svih 38 projektnih partnera, dok je za Grad Split u sklopu projekta predviđen iznos od 400.000,00 EUR. Trajanje projekta je 42 mjeseca.

Projekt provodi Služba za razvoj grada u suradnji s Upravnim odjelom za komunalne poslove.

Aktivnosti projekta #ELABORATORproject možete pratiti na društvenim mrežama

 

#UrbanMobility #InclusiveMobility #JustTransition #EUprojects #HorizonEU #SustainableMobility #CityofSplit #mobility #urbanamobilnost #GradSplit #cities

Osnovne informacije