Gradonačelnik Andro Krstulović Opara primio nobelovca Sir Paul Nursea
Gradonačelnik Andro Krstulović Opara primio je danas sir Paul Nursea, dobitnika Nobelove nagrade za medicinu za 2001. godine.
Riječ je o nastavku projekta pokrenutog 2008. godine, na inicijativu prof. dr. Ivana Đikića, s ciljem popularizacije znanosti i približavanja suvremenih znanstvenih tema građanima, studentima i znanstvenicima grada te promoviranja grada Splita među vrhunskim svjetskim intelektualcima – dobitnicima Nobelove nagrade.
Sir Nurse je na početku razgovora napomenuo da je u Splitu boravio prije 50 godina i da je vrijeme danas isto kao i onda, ali da se grad značajno promijenio i narastao, pogotovo Sveučilište. „Iskreno sam impresioniran velikim brojem studija i studenata, jer je činjenica da se znanje, a time i budućnost temelje na mladima“, kazao je sir Nurse. Pohvalno se izjasnivši i prema internacionalizaciji Sveučilišta, pogotovo otvaranju prema stranim studentima i studijima na engleskom jeziku, izrazio je zadovoljstvo što Split, i kroz projekt NobelST iskazuje da ima senzibilitet za znanost.
Obraćajući se uvaženom gostu splitski gradonačelnik je, u okviru izražavanja dobrodošlice, istakao kako je Split i izrastao u veliki grad zahvaljujući mladima i Sveučilištu. Dodao je kako je on, iako nije star, najstariji u novoizabranog gradskoj strukturi vlasti, čime također šalje poruku da je budućnost na mladima. Osvrćući se na to da je splitsko Sveučilište preteklo zagrebačko, rekao je da bi volio i da je Split pretekao Zagreb. „Mi ćemo se truditi da Split sustigne Zagreb i druge gradove koji su naše važnosti i veličine. U tom smislu grad može uspostaviti pravo partnerstvo sa Sveučilištem na način da ono ne bude Sveučilište u Splitu nego splitsko Sveučilište. U tom smislu i radimo i na početku mandata smo započeli kvalitetne razgovore s čelnim ljudima Sveučilišta, kako bismo omogućili daljnji razvoj, ne zgrada, ne infrastrukture, nego ljudi koji oplemenjuju naš grad. Možete li zamisliti naš grad bez 25.000 studenata? Ja ne i nadam se da ovaj pozitivni trend rasta Sveučilišta će pratiti i rast grada“, kazao je gradonačelnik Krstulović Opara.
Susretu i spontanom razgovoru,prisustvovali su predstavnici Sveučilišta te studenti (iz Splita i inozemstva). Ovi potonji su iznosili dojmove o Splitu, ali i sir Nurseu postavljali pitanja o znanosti. Nobelovac je kazao kako se ne treba bojati umjetne inteligencije, ali da ona ne može riješiti sve probleme, odnosno da može dovesti do velikih, ali ne i do revolucionarnih promjena. „Znanost napreduje malim koracima, a onda se, na neki način svakih 50-tak godina dogodi da se sve to objedini i imamo revolucionarni korak naprijed u znanosti“, rekao je sir Nurse. Što se tiče toga kako poboljšati hrvatsku znanost bio je izričit da se to može postići samo ulaganjem u ljude. „Hrvatska je mala zemlja, a takve zemlje se ne mogu koncentrirati na velika rudna ili prirodna bogatstva. Ostaje im ulaganje u ljude, ne u objekte. Ulaganje u znanost se nekoliko puta isplati, ukoliko su znanstvenici dobro motivirani i ukoliko je okruženje dobro za znanstvenu zajednicu i ukoliko je dobro organiziran sustav znanosti“, rekao je sir Nurse.
Na kraju susreta sir Nurse se upisao u Spomen knjigu grada Splita. On će danas poslijepodne, u 18,00 na Ekonomskom fakultetu u Splitu, održati predavanje na temu „Znanost kao revolucija“.
U okviru gradskog projekta NobelST, koji se realizira u suradnji sa Sveučilištem u Splitu do sada je u Splitu gostovalo i održalo predavanje petero nobelovaca: 2008. godine Aaron Ciechanover s temom: „Zašto naši proteini moraju umrijeti da bismo mi živjeli?“; 2009. godine Tim Hunt s temom: „Kako dobiti Nobelovu nagradu: tajne dijeljenja stanica“; 2010. godine Harald zur Hausen s temom: „Potraga za virusima-uzročnicima zloćudnih tumora“; 2013. godine Ada Yonath s temom: „Plodovi znatiželje – istraživanjem ribosoma do novih antibiotika“ i 2015. godine Joseph Eugen Stiglitz s temom „Uloga Vlade u stvaranju učinkovitijeg gospodarstva“.