Gradonačelnik primio jubilarne davatelje krvi
Gradonačelnik Ivo Baldasar danas je u velikoj vijećnici Gradske uprave primio četrdeset troje višestrukih davatelja krvi - članova splitskih klubova DDK i KDDK „Brodosplit“, među kojima su dvije žene i dvoje koji su darovali krv po 100 puta.
Primanje, koje se već po šesti put za redom održava u povodu 25. listopada, Dana darivatelja krvi, bila je ujedno i prigoda da se članovima KDDK „Brodosplit“ čestita i 45. obljetnica djelovanja, tog, jednog od najuspješnijih klubova u Hrvatskoj.
„Ovo je prilika da vam se zahvalimo na svemu što činite, jer teško da možemo i zamisliti koliko ste spasili ljudskih života, samo vi, a da ne govorimo o svima onima ostalima koji dobrovoljno darivaju krv. Stoga vam u ime svih nas i onih kojima ste pomogli želim što više zdravlja“, kazao je gradonačelnik Baldasar zahvaljujući dobrovoljnim davateljima krvi na iskazanoj humanosti.
Ravnatelj splitske organizacije Crvenog križa, Tomislav Gojo je podsjetio na prvi susret, kojem je prisustvovalo tek 23-24-ero davatelja. „To govori o stalnom rastu. Tada smo prikupljali oko 6.000 doza, a prošle godine 9550. Na žalost to još uvijek ne zadovoljava potrebe splitske bolnice“, kazao je Gojo.
Nina Miličević, viša savjetnica gradonačelnika za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu je dodala kako Grad Split poduzima mjere kojima podržava i potiče aktivnost dobrovoljnog davanja krvi. „Tako smo za sve muškarce koji su dali krv 40 i više puta te žene koje su dale 20 i više puta osigurali besplatne mjesečne karte u gradskom prijevozu. Ako se uzme u obzir da pokaz košta 250 kn, a ima oko 500 davatelja koji su stekli to pravo, to znači da Grad godišnje izdvaja za ovu svrhu više od 1,5 milijuna kuna. Naravno, nastojat ćemo i u buduće iznaći i druge načine kojima ćemo poticati darivanje krvi“, kazala je savjetnica Miličević.
U ime prisutnih se zahvalio najmlađi, 38-godišnji jubilarac Boban Hrvoje, inače predsjednik Kluba DDK Policijske uprave Splitsko-dalmatinske županije. „Svi mi, kad nam zatreba krv kao lijek ovisni smo samo o dobrovoljnim darivateljima. To su osobe koje to čine svojom slobodnom voljom i za to ne primaju nikakvu naknadu. Odluku o tome svatko mora donijeti sam, vođen svojom voljom i željom da pomogne drugima. Mi ovdje okupljeni pripadamo u onih 3,8 posto stanovnika Hrvatske koji dobrovoljno daju krv. U bolnici se u ljetnim mjesecima događalo da je nekoliko operacija moralo biti odgođeno zbog nedostatka krvi, što jasno ukazuje na ulogu i važnost dobrovoljnih davatelja, odnosno ljudi koji su pred vama“, kazao je Boban obraćajući se splitskom gradonačelniku, pozvavši ga da u budućem radu i javnom djelovanju ističe važnost dobrovoljnih darivatelja krvi, koji „nesebično darujući sebe spašavaju tuđe živote“.
Među jubilarcima su Đugum Ljiljana (35), Kolić Ami (55). Sa 50 davanja su Boban Hrvoje, Božić Ante, Bulj Vedran, Čatipović Marin, Delaš Ante, Đale Zdravko, Jerončić Bruno, Jukić Ivan, Kaštelan Oliver, Krstičević Tedi, Kurevija Branko, Madžarac Erceg Duško, Matković Mario, Mijić Tomislav, Milin Leo, Musić Šefik, Nonković Zoran, Ostojić Ervin, Pejković Darko, Popović Vitomir, Prkić Ante, Ružić Zoran, Sfarčić Andro, Stipanović Gordan, Šafradin Slavko, Šušnja Ivica, Tumpak Darijo, Veštić Marko i Zečić Milan. Sa 75 davanja Boban Mario, Gotovac Ante, Horvat Nikola, Jerončić Luka, Kirigin Branko, Košta Igor, Martinić Ivica, Matijašević Ivo, Radonić Damir, Vidović Ivica te sa 100 davanja Biber Tihomir i Čeko Nediljko.
Na kraju susreta davateljima su podijeljeni prigodni pokloni, a ravnatelj Gojo je predsjedniku KDDK „Brodosplit“, u povodu značajne godišnjice, uručio priznanje Gradskog Crvenog križa. Krv je lijek koji medicina još nije uspjela proizvesti. Krv mogu dati zdrave osobe od 18 do 65 godina starosti. Muškarci mogu dati krv svaka 3 mjeseca, a žene svaka 4 mjeseca. Dobrovoljno davanje krvi ne može biti štetno za zdravlje, zdravi organizam ima uvijek dovoljne količine krvi (oko 5 litara). Prilikom svakog davanja krvi, davatelj prolazi liječnički pregled, kontrolira razinu željeza u krvi, a njegova krv se testira na AIDS, hepatitis i sifilis. Određuje se i pripadnost krvnoj grupi.