10. srpnja 2012.

Konferencija o djelovanju javne uprave i participaciji građana u odlučivanju

Konferencija o djelovanju javne uprave i participaciji građana u odlučivanju

U organizaciji splitske Udruge za promicanje ljudskih prava i medijskih sloboda „Cenzura Plus“ danas je u Splitu održana konferencija pod nazivom „Preduvjeti sudjelovanja građanki i građana u odlučivanju i javne uprave ...

2012_07_09_cenzura-plus.jpg ... kao odgovornog i transparentnog servisa građana/ki“, u radu koje je sudjelovao i zamjenik splitskog gradonačelnika Jure Šundov.
Na konferenciji, koja se održava u okviru šireg projekta „Aktivno civilno društvo – garancija stvarnih reformi“, razgovaralo se o reformi javne uprave i zahtjevima koji se postavljaju pred modernu javnu upravu. Potom o standardima participacijske demokracije, uzajamnosti rada uprave i zainteresirane javnosti u postupcima donošenja zakona, propisa i drugih akata, mogućnostima pristupa informacijama te o aktivnostima na suzbijanju korupcije.
Govoreći o složenosti tog procesa u pravcu izgradnje lokalne samouprave i njenog što transparentnijeg rada, zamjenik Šundov je istakao kako značajan dio problema leži u povijesno - kulturološkim, socijalnim, pa time i tradicijskim okolnostima. „U povijesnom smislu činjenica je da su ovi prostori stoljećima bili pod tuđinskom vlašću, pa se borba protiv države oslikavala i tome ako si prevario državu, što je u nekom užem, a često i širem krugu ljudi nekome davalo tretman heroja. Kulturološki smo uspjeli sačuvati našu povijesno kulturnu baštinu u smislu graditeljstva, etno sadržaja, nošnji, glazbe i hrane, ali u našem kulturološkom profilu se ovaj čimbenik uvrstio i u pjesme i književna djela. Tako smo dobili mentalni sklop onakav kakav jeste. Stoga i u suverenoj državi to teško iskorjenjujemo“ kazao je zamjenik Šundov. On je upozorio i da se među građanima svaka izvršna funkcija vlasti još uvijek poistovjećuje s „općinom“, bez obzira je li riječ o gradu, županiji ili državnoj upravi, pa se uvijek okrivljuje „one u općini“ i gradonačelnika. Stoga je pozvao na stalnu edukaciju građana te donošenje zakona koji će biti razumljivi građanima i provedivi u praksi, kako bi ih građani shvatili, usvojili i provodili.
2012_07_09_cenzura2.jpgPotom su o promjenama u strukturiranju javne uprave i potrebi mijenjanja sustava uprave i lokalne samouprave govorili Tomislav Mičetić, ovlaštenik za obavljanje poslova glavnog tajnika, u Ministarstvu uprave te dr. Mirko Klarić, zamjenik pročelnika Katedre za upravnu znanost, na Pravnom fakultetu u Splitu.
Nakon njihovih izlaganja i izlaganja Viska Haladića, zamjenika župana, uslijedila je rasprava u kojoj je ukazano na potrebu ugrađivanja novih mehanizama koji bi osigurali snažniju participaciju građana u donošenju odluka, počevši od mjesne samouprave. U tom kontekstu je ukazano na potrebu razlikovanja rada uprave od procesa donošenja odluka na političkoj razini, bilo da je riječ o zakonima ili provedbenim propisima te s tim u vezi paušalnost ocjena o njihovom višku u odnosu na njihovu funkcionalnost. Bilo je riječi i o potrebi ujednačavanja plaća zaposlenika u upravi s obzirom na velike razlike, pogotovo u odnosu na zaposlenike u javnim poduzećima.Na konferenciju su sudjelovali predstavnici uprava, nevladinih organizacija i medija iz Splitsko dalmatinske županije. Konferencija nastavlja s radom do kraja tjedna po radionicama, koje su specijalizirane za predstavnike nevladinih organizacija, medije te predstavnike lokalne samouprave.

Povratak