01. prosinca 2017.

Obilježena 25. godišnjica osnivanja 158. brigade i 6. domobranske pukovnije

Obilježena 25. godišnjica osnivanja 158. brigade i 6. domobranske pukovnije

Polaganjem vijenaca na Lovrincu, misom za poginule i umrle hrvatske branitelje te svečanom akademijom u amfiteatru Medicinskog fakulteta, obilježena je 25. obljetnica osnutka 158. brigade i 6. domobranske pukovnije Split Hrvatske vojske.

2017_12_01_158-6-1.jpg Obraćajući se prisutnima splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara je kazao kako se ovakvom skupu može govoriti samo iz srca. „Vaša postrojba je upisana u povijest Splita. Škver iz kojeg ste vi iznikli je pravi Split. Obični, narodni, pučki. Vi ste obični ljudi koji imaju tri stvari na pameti: poštenje, čast i borbu za slobodu. Sa svim tim ste ušli u povijest i izgradili identitet grada i to će biti upisano ne samo u povijest, nego i u spoznaju svakog Splićanina. Moja dužnost i dužnost svih koji rade uz mene bit će upravo to – njegovati tu uspomenu, njegovati uspomenu na dane ponosa i slave“, kazao je splitski gradonačelnik, naglasivši da je obaveza branitelja da njeguju tu istinu da bi ona bila brana svima koji negiraju ono što je napravljeno prije 25 godina. Koji negiraju na dan smrti generala koji je spasio hrvatski jug i Kupres, bez čega ne bi bilo Oluje ni slobodnog Splita.
U ime potpredsjednika Vlade i ministra obrane okupljenima se obratio Mirko Šundov, načelnik Glavnog stožera OS HV. Napominjući da je kao pripadnik i zapovjednik 4. gardijske brigade svjedočio o junaštvu i žrtvi pripadnika ovih dviju postrojbi. „Dalmacija je uvijek bila meta branitelja, ali ste vi s drugim pripadnicima hrvatskih postrojbi kazali odlučno ne neprijatelju. Zaustavili ga, osujetili njegovo napredovanje i stvorili pretpostavke za oslobodilačke akcije Hrvatske vojske i policije koje su poslije uslijedile.“, kazao je general Šundov. On je podsjetio na zbivanja u Bosni i Hercegovini i doprinosu Hrvatske i Hrvatske vojske njenom očuvanju te ocijenio da je teško prihvatiti presudu u Haagu, koja nije uvažila i tu istinu.
2017_12_01_158-6-2.jpgIzaslanik ministra branitelja Tomislava Medveda, brigadir Jozo Šerić, je pak ustvrdio da su pripadnici postrojbe znali za koga se i zašto bore – „za svoju obitelj i dom, za svoju hrvatsku grudu“. Podsjetio je da su 90-te bile prekretnica u povijesti naših života, ali i naše domovine. „Dok je neprijatelj htio pisati hrvatsku povijest vi ste je pisali svojim dijelovima tijela i svojom krvlju“ rekao je te istakao je da su branitelji imali samo čisto srce i ljubav prema domovini – oružje koje neprijatelj nije imao.
Župan Blaženko Boban se u svom obraćanju prisjetio ratnih dana i konstatirao kako je mjesec studeni koban za Hrvate, počevši od stradanja u Škabrnji i Vukovaru pa do danas – smrti Davora Jovića i presude u Haagu te smrti generala Slobodana Praljka. Pritom je rekao kako može razumjeti različitosti u demokraciji po svim pitanjima, ali ne i oko pitanja nacionalnog jedinstva.
Bojnik Ivica Bubić, predsjednik Udruge koja okuplja pripadnike postrojbe je u svom govoru istakao kako veterani imaju pravo da daju svoje viđenje aktualne situacije u društvu, ali da nikome neće biti vjetar u leđa. Ističući da je sve branitelje uzdrmala smrt generala Slobodana Praljka, on se oštro okomio na sve one koji nisu osudili presudu haškog suda šestorici čelnika Hrvatske Republike Herceg Bosne. On je izrazio zadovoljstvo aktualnim ministrom branitelja rekavši da je Tomislav Medved po mjeri hrvatskih branitelja, koji želi ispraviti nepravde koje su godinama činjene braniteljima.
Ustrojavanje 158. brigade je započelo u siječnju 1992. godine,a temeljem zapovijedi ministra obrane RH od 27. prosinca 1991. godine. Formirana mahom od dragovoljaca 1. bataljuna 114. brigade poznatijeg kao „škverski bataljun“, koji su ratni put započeli kroz rezervni sastav MUP-a početkom 1991. g. i kojima su se pridružili dragovoljci splitskih firmi: HPT-a, Dalme, Brodomerkura, Koteksa, Jugoplastike, Dalmacijavina i drugih. Svečanu prisegu položili su 29. veljače 1992. g. na gradskom stadionu u Poljudu. Prvi ratni zapovjednik 158. brigade bio je pukovnik Stipe Bilokapić, a nakon njegove pogibije 1. svibnja 1992. zapovjednikom 2017_12_01_158-6-3.jpgje imenovan pukovnik Branko Švragulja. Krajem listopada 1992. postrojba se vraća u Split gdje se u procesu preustroja OS RH od  njenih pripadnika formira se 6. domobranska pukovnija Split. Za prvog zapovjednika 6. domobranske imenovan je pukovnik Josip Tešija do tada načelnik stožera 158. brigade. Završetkom borbenih djelovanja krajem 1995. g. pukovnija se vraća u Split, gdje joj se dodjeljuje zadaća vođenja Zbornog mjesta Split, a njegovim gašenjem u prvoj polovici 1996. g. uslijedila je postupna demobilizacija većeg dijela postrojbe.
Na početku svog borbenog puta izvan Splita postrojba djeluje na području od planine Moseća do planine Svilaje, a potom i na Miljevačkom platou. Krajem 1994. sudjeluje u potpori operacije „Zima 94“. Potom u operacijama „Ljeto 95“, „Oluja“ te na prostorima Bosanskog Grahova 12. i 13. kolovoza 1995. g., kao i u operacijama „Maestral“ i oslobađanju Drvara, a ratni put završava dajući potporu snagama u operaciji „Južni potez“.
Tijekom ratnog puta kroz sastav postrojbe prošlo je preko 4 880 pripadnika. U ratnim djelovanjima poginulo je 19 pripadnika, a jedan se vodi kao nestao. Postrojba je prestala aktivno djelovati 2003. godine.
Obilježavanje obljetnice, koje je organizirala udruga veterana 158. brigade i 6. pukovnije započelo je 16. studenog prigodnom izložbom slika, potom otkrivanja spomen ploče postrojbe u vojarni „Admiral Sveto Letica - Barba“, na sam dan osnivanja, kada se i održava svečana akademija, a sve se završava 19. prosinca predstavljanjem zbirke pjesama veterana postrojbe.
2017_12_01_158-6-4.jpgNa kraju svečanosti predstavnici Udruge su dali priznanja Gradu Splitu, Županiji, komunalnim poduzećima Lovrinac, Čistoća, TV Jadran, Slobodnoj Dalmaciji, Poduzeću za ceste te udruzi Hepatos, za uspješnu suradnju i potporu u djelovanju, kao i pojedinačna priznanja.
U listopadu 2016. godine Gradsko vijeće je donijelo odluku da se na predjelu „Mejaši“ dvije ulice nazovu imenom 158. brigade i 6. pukovnije Hrvatske vojske: od rotora kod prodajnog centra „Mall of Split“, sjeverno od Ulice Josipa Jovića oko 330 metara do, planirane Ulice put Smokovika te prometnica koja povezuje križanje Ulice Zbora Narodne garde i Domovinskog rata s Vukovarskom ulicom ukupne duljine 315 metara (od spoja na Vukovarsku ulicu do prodajnog centra „Mall of Split“ u dužinu cca 200 metara. Proslavi su uz pripadnike postrojbe prisustvovali i članovi veteranskih udruga postrojbi koje su sudjelovale u Domovinskom ratu, počevši od onih iz 4. gardijske do onih iz 141. brigade. Također, između ostalih i predstavnici Hrvatske ratne mornarice, Policijske uprave Splitsko-dalmatinske županije, bivši gradonačelnici Nikola Grabić i Ivo Baldasar, bivši župan Kruno Peronja.

Povratak