01. listopada 2018.

Okrugli stol povodom 18 godina skrbi i brige o beskućnicima u Splitu - 'Most' je priča o udruženim rukama na istom cilju

Okrugli stol povodom 18 godina skrbi i brige o beskućnicima u Splitu - 'Most' je priča o udruženim rukama na istom cilju

Povodom obilježavanja 18 godina skrbi i brige o beskućnicima Udruga Most organizirala je u zgradi gradske uprave okrugli stol pod nazivom „Sustav podrške i suradnje u lokalnoj zajednici – 18 godina skrbi i brige o beskućnicima u Splitu“.

2018_10_01_most1.JPG Upravo je većina današnjih Programa za beskućnice/ke u Hrvatskoj nastala na ''splitskom'' primjeru i djelovanju, te je Split prepoznat kao lider u području skrbi i brige o beskućnicima i drugim socijalno isključenim građanima. - Vaše je znanje bez premca, a model koji imamo govori o karakteru grada. Način na koji pristupamo najslabijima pozicionira snagu jednog grada. Most podiže razinu dostojanstva i skrbi i na tome vam beskrajno hvala. Pratit ćemo vas, podržavati i učiti od vas, a naučeno primjenjivati kroz naš posao.“ – kazao je u uvodnoj riječi gradonačelnik Andro Krstulović Opara.
- Priča o Mostu je priča o srcu, udruženim rukama na istom cilju, a vi ste velikim entuzijaznom napravili veliku promjenu -  kazala je na početku rasprave zamjenica gradonačelnika Jelena Hrgović. Nakon uvodnih riječi, čelnici Mosta, Đordana Barbarić i Dado Lelas, saželi su postignuća i izazove Mosta u proteklih 18. godina. Kroz Prenoćište je u tom razdoblju prošlo čak 1400 ljudi – od neuvjetnog prostora na Zlodrinoj poljani do uređenog Centra u Gundulićevoj, učinjeno je puno, pri čemu je Grad Split najdugovječniji partner udruge koja je u Splitu dokazala da su promjene uistinu moguće. Iz sadržajnog Mostovog vremeplova izdvojit ćemo samo 2003. i otvaranje prve stambene zajednice za žene koja je 2010. prenamjenjena u stambenu zajednicu za muškarce, 2014. Otvoren je Centar za beskućnike, 2016. Socijalna samoposluga, poludnevni boravak za beskućnike, broj volontera raste, učinjeni su ogromni pomaci na osvještavanju i uključivanju građana…
2018_10_01_most2.JPGDrugi dio rasprave uključio je iskustva i prijedloge svih sudionika okruglog stola, a u cilju zajedničkog umrežavanja i suradnje svih dionika na sustavnom rješavanju problema beskućnika, kako njihovih statusa, uključivanja u društvo, ali i same prevencije. Doprinos raspravi na temu socijalne politike Grada Splita, te o oblicima podrške socijalno ugroženim građanima i beskućnicima uz osvrt na provođenje mjera javnih radova, uz zamjenicu Hrgović dale su pročelnica Upravnog odjela za socijalnu skrb, zdravstvenu zaštitu i demografiju Magda Vrvilo i Nađa Mladinić, savjetnica za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu.   
Na okruglom stolu aktivno su sudjelovali i predstavnici ustanova, institucija i organizacija civilnog društva, te pojedinaci koji djeluju na području socijalne skrbi, humanitarnog rada, zdravstva, zapošljavanja i obrazovanja, te svih ostalih područja društvenog angažmana koji surađuju s udrugom Most na problematici beskućništva i siromaštva - Splitsko-dalmatinska županija, Ured Pučke pravobraniteljice, Policijska uprava Split, HZZ, Caritas, Crveni križ, Sveučilište u Splitu, KBC, Zatvor u Splitu... 
U završnom dijelu istaknuti su i svi ostali dobri primjeri suradnje, solidarnosti i volonterskog rada, a tiču se svakodnevne brige i skrbi za jednu od socijalno najugroženiju skupinu naših sugrađana. Udruga Most raznim aktivnostima, programima i akcijama nastavlja afirmaciju grada Splita kao grada solidarnosti.

Povratak