20. srpnja 2012.

Tri nagrade za idejno rješenje istočne obale Gradske luke

Tri nagrade za idejno rješenje istočne obale Gradske luke

Ocjenjivački sud za provedbu natječaja za izradu idejnog rješenja obuhvata Gradskog projekta 2: Gradska luka – istočna obala, donio je odluku da se dodijele tri jednako vrijedne nagrade u iznosu od 166.666,67 kuna.

2012_07_20_istocna-obala.jpg Jednu nagradu je dobio Studio UP, predvođen arhitektima Leom Pelivan i Tomom Plejićem. Drugu je dobio Porticus d.o.o. predvođen arhitektima Damirom Rakom, Sanjom Radovniković Rako, Ivanom Jurićem, Petrom Klarićem, Teom Pezzi, Anom Selestrin, Renatom Nazlić te Marjanom Katićem. Treću jednako vrijednu nagradu je dobio tim arhitekata Ivana Bakotić i Mario Zelić.
Objašnjenje o postupku natječaja i njegovoj provedbi te o razlozima zašto su za nagradu odabrana tri, a ne pet radova, kako je bilo predviđeno natječajem, dali su Dario Gabrić, predsjednik Društva arhitekata Split (DAS), koje je bilo organizator i provoditelj natječaja te Dinko Kovačić, koji je bio predsjednik 9-eročlanog ocjenjivačkog suda, u kojem je bilo četvero predstavnika Grada Splita, kao raspisivača natječaja i pet predstavnika DAS-a. Natječaj, čiji je nagradni fond iznosio 500.000 kuna raspisan je 24. listopada 2011. godine, kao državni, javni, otvoreni, anketni, urbanistički, u jednom stupnju i anoniman. Žiriranje je završeno 2. srpnja 2012. godine.Član ocjenjivačkog suda i zamjenik splitskog gradonačelnika Jure Šundov je kazao kako je anketni natječaj osnova iz koje će se sagledati puno ideja, koje će se potom ugraditi u arhitektonsko urbanistički natječaj. Šundov je kazao da bi se taj natječaj trebao raspisati krajem ove ili početkom 2012_07_20_istocna-obala-ra.jpg2013. godine, nakon što se provede javna rasprava o predloženim rješenjima ponuđenim na anketnom natječaju. Rekao je da će se svih 30 od 34 pristigla rada u rujnu izložiti na uvid javnosti te da očekuje polemičnu raspravu u kojoj će se možda pojaviti novi elementi koji bi se mogli ugraditi u uvjete budućeg natječaja. Što se tiče provedenog žiriranja on je kazao da se tražilo rješenje koje će nuditi razvojnu perspektivu grada. Nadovezujući se na izjavu člana ocjenjivačkog suda Dejana Kružića o tome da se prilikom provedenog natječaja sagledavao razvojni potencijal grada i da se u predloženim rješenjima nudi cijeli niz gospodarskih sadržaja, prometna rješenja, ali i stanovanje, Šundov je istakao kako je teško govoriti o konkretnim brojkama, ali da se vrijednosti projekata zasigurno mogu iskazivati u iznosima preko milijardu eura. Pritom je dodao da se sva rješenja moraju donositi u sinergiji djelovanja grada i države, jer se ništa na tom prostoru ne može graditi bez tih dvaju subjekata s obzirom na vlasnost zemljišta. U tom smislu je, na novinarski upit potvrdio kako očekuje da će u provedbu budućeg natječaja biti uključena i država, jednako tako kako su u provedbu ovog bile uključene i Hrvatske željeznice.

Povratak