Javna priznanja 2024.
Na prijedlog Komisije za javna priznanja, Gradsko vijeće Grada Splita na 28. sjednici održanoj 27. ožujka 2024. godine, donijelo je odluku o dodjeli pet nagrada za životno djelo, pet skupnih nagrada te tri osobne nagrade za 2023. godinu.
U kategoriji Nagrada Grada Splita za životno djelo u 2023. godini, nagrađeni su:
Dr. sc. Dejan Kružić – za cjelokupan znanstveni opus, predani rad i javno djelovanje usmjereno na zaštitu interesa grada i građana Splita
Dr. sc. Dejan Kružić rođen je 1954. godine u Bijeljini (BiH), a od 1962. godine stalno živi i djeluje u Splitu, gdje stječe osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje. Godine 1972. godine upisuje studij pri Fakultetu ekonomskih nauka Sveučilišta u Zagrebu, Odjel Split, na kojem diplomira 1976. godine, kao prvi u svojoj generaciji. Pri Sveučilištu u Splitu 1976. godine upisuje Poslijediplomski magistarski studij za specijalizaciju iz pomorske privrede, a 1979. godine uspješno brani magistarski rad. Doktorsku disertaciju pod nazivom „Ciklička kretanja u svjetskoj brodogradnji i njihov utjecaj na razvoj brodogradnje u Jugoslaviji“ uspješno je obranio 1983. godine.
Prvo zaposlenje dr. sc. Dejan Kružić stječe 1977. godine kao predavač ekonomske grupe predmeta u Upravno – birotehničkom školskom centru u Splitu, a krajem 1978. godine zapošljava se u Brodograđevnoj industriji „Split“, najprije u Službi za razvoj, a potom u Institutu za razvoj, gdje je obavljao poslove višeg stručnog suradnika za dugoročno planiranje i transfer tehnologije.
Godine 1984. izabran je u znanstveno – istraživačko zvanje znanstveni suradnik te je upisan u Upisnik znanstvenika pod brojem 92243.
U Zavod za ekonomska istraživanja pri Ekonomskom fakultetu u Splitu zapošljava se 1985. godine i obavlja, u zvanju znanstvenog suradnika, poslove istraživača za područje ekonomike industrije.
Sredinom 1986. godine izabran je za predsjednika Poslovodnog odbora „Slobodna Dalmacija“ gdje svoj interes, pored razvoja menadžerskih tehnika i vještina, fokusira na tehnološku modernizaciju proizvodnje i ekonomiku investicija.
U razdoblju od 1991. - 2000. godine obavlja poslove direktora trgovačkih društava Tonex d.o.o. Split i Ivex d.o.o. Split, a od 2000. - 2002. godine u trgovačkom društvu Koteks d.d. iz Splita obavlja poslove pomoćnika direktora.
U veljači 2002. godine imenovan je članom Poglavarstva za financije i gospodarstvo Grada Splita, a s te dužnosti je odstupio u prosincu 2002. godine s uspješno realiziranim suficitom gradskog proračuna. Tijekom 2003. godine imenovan je savjetnikom gradonačelnika Grada Splita za ekonomske poslove, koju dužnost je obavljao zaključno s 2004. godinom.
Od lipnja 2003. godine do umirovljenja u rujnu 2023. godine dr. sc. Dejan Kružić zaposlen je na Ekonomskom fakultetu u Splitu, gdje je 2003. godine izabran u zvanje docenta, 2008. godine izvanrednog profesora, 2013. godine redovitog profesora te 2018. godine redovitog profesora u trajnom izboru za područje društvenih znanosti, polje ekonomija, grana ekonomika poduzetništva.
Pored izučavanja problematike poduzetništva i poduzetničke ekonomije dr. sc. Dejan Kružić intenzivno se bavio znanstvenim i stručnim radom. Objavio je samostalno i u koautorstvu više od 60 radova objavljenih u znanstvenim i stručnim publikacijama, uključivo i 5 autorskih i koautorskih knjiga te je aktivno sudjelovao u radu brojnih međunarodnih i domaćih skupova. Uz znanstveni i nastavni rad ostvario je i poduzetničku i menadžersku karijeru te je dobitnik više znanstvenih i društvenih priznanja. Među ostalim, dobitnik je Plakete ZAVNOH-a te Medalje Grada Splita 2003. godine.
Dr. sc. Dejan Kružić istakao se i javnim djelovanjem usmjerenim na zaštitu interesa grada Splita i njegovih sugrađana. Dva su upečatljiva doprinosa gradu Splitu i njegovim sugrađanima. Prvi, kada je 2002. godine kao član Poglavarstva za financije i gospodarstvo Grada Splita konsolidirao proračun Grada Splita isplativši višegodišnja kumulirana dugovanja Grada Splita, a drugi doprinos je njegova uloga u sporu oko Spaladium arene, gdje je njegova uloga bila ključna u obrani interesa Grada Splita vezanih za Ugovor o javno – privatnom partnerstvu. Njegova sposobnost da prokaže nepravedno nametanje novih obveza na stranu Grada Splita bio je temelj za pravnu pobjedu, koja je osigurala da se na teret građana i proračuna Grada Splita ne svali financijska obveza teška preko 79 milijuna eura.
Dr. sc. Dejan Kružić svojim znanstvenim i stručnim radom kao i svojim javnim djelovanjem usmjerenim na zaštitu interesa grada i građana Splita zadužio je Grad Split, kojem je kroz svoje brojne aktivnosti dokazao svoju posvećenost.
Dr. Bratislav Lučin – za izniman znanstveno – stručni opus te vrijedan doprinos hrvatskoj humanističkoj znanosti
Dr. Bratislav Lučin rođen je u Splitu 1956. godine. Klasični je filolog, prevoditelj, vrsni poznavatelj života i djela Marka Marulića te predani kulturni radnik. Član je Društva hrvatskih književnika, Hrvatskoga društva klasičnih filologa, Književnoga kruga Split i Matice Hrvatske.
Na Filozofskom fakultetu u Splitu završio je studij jugoslavistike i engleskog jezika (1981. godine) te latinskog jezika i rimske književnosti (1987. godine).
Doktorirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2011. godine tezom - Jedan model humanističke recepcije klasične antike: In Epigrammata priscorum commentarius Marka Marulića.
Od 1986. godine radio je u Književnom krugu Split kao urednik izdanja, glavni je urednik edicije Sabrana djela Marka Marulića, član je uredništva nekoliko biblioteka koje objavljuje Književni krug Split (Splitski književni krug, Knjiga Mediterana). Od 1987. – 2015. godine uređivao je Mogućnosti, uz Akademijin Forum najdugovječniji hrvatski časopis za književnost, umjetnost i kulturne probleme. U Književnom krugu Split dr. Bratislav Lučin je, uz druge članove uprave, bio spiritus movens svih aktivnosti.
Izniman je njegov doprinos u planiranju i realizaciji nakladničkog programa kao i složenih programa manifestacija „Marulićevi dani“ te „Knjiga Mediterana“. U okviru „Knjige Mediterana“ zaslužan je za organizaciju međunarodnih skupova Petrarca i petrarkizam u hrvatskoj književnosti (2006. godine), Splitska hagiografska baština: povijest, legenda, tekst (2011. godine) i Splitski epik Jerolim Kavanjin, o 300. obljetnici smrti (2018. godine) te za uređivanje njihovih zbornika radova.
Veliki dio svoje erudicije i energije dr. Lučin posvetio je književnoj ostavštini klasika hrvatske književnosti Marka Marulića. Od 1995. – 2020. godine vodio je Marulianum, centar za proučavanje Marka Marulića i njegova humanističkoga kruga. U razgranatoj djelatnosti Marulianuma, dr. Lučin posebno je zaslužan za organiziranje „Marulićevih dana: znanstvenog, književnog i izdavačkog programa“, koji su do sada održani 33 puta. Kao marljivi urednik potrudio se da radovi znanstvenih skupova održanih u okviru „Marulićevih dana“ budu objavljeni u Colloquia Maruliana.
Osim međunarodnih znanstvenih skupova pod vodstvom dr. Bratislava Lučina, Marulianum je, sam ili u suradnji s drugim institucijama, u Splitu kao i u drugim hrvatskim gradovima te u inozemstvu, organizirao proslave Marulićevog rođendana, izložbe o Maruliću, predavanja, književne večeri i predstavljanja novoobjavljenih izdanja, surađivao je na brojnim znanstvenim projektima, priredio je i uredio brojne knjige i zbornike radova i dr.
Dr. Bratislav Lučin dobitnik je nagrade „Mate Ujević“ Leksikografskog zavoda „Miroslav Krleža“ za knjigu Bibliografiju Marka Marulića (1998. godine) i nagrade „Iso Velikanović“ Ministarstva kulture Republike Hrvatske za knjigu Marko Marulić, Latinski stihovi (2005. godine). Skupna nagrada Grada Splita za 2000. godinu dodijeljena je Marulianumu za organizaciju proslave 550. obljetnice Marulićeva rođenja, kojoj je značajan doprinos dao upravo dr. Lučin.
Svojim dugogodišnjim predanim radom dr. Bratislav Lučin dao je izniman doprinos hrvatskoj humanističkoj znanosti (filologiji, tekstologiji i marulologiji). Kod mlađih kolega budio je zanimanje za veliku književnu ostavštinu Marka Marulića, kao i općenito za hrvatsku renesansnu baštinu te je pridonio da Splitski Začinjavac i splitska baština budu vidljiviji i bolje vrednovani u domaćem i europskom znanstvenom i kulturnom obzoru.
Prof. Željko Baljkas – za cjelokupan rad i doprinos u promicanju i razvoju sporta i sportske rekreacije u gradu Splitu
Prof. Željko Baljkas rođen je 1958. godine. Profesor je kineziologije i viši nogometni trener. Tijekom svog više od četrdeset godina dugog profesionalnog rada (od 1981. – 2023. godine), ostvario je iznimne rezultate te dao velik i bogat doprinos kao profesor kineziologije u osnovnim i srednjim školama u Splitu, sportski trener u sportskim klubovima, osobni trener ponajboljih splitskih sportaša, kao jedan od prvih poduzetnika u sportu, vlasnik i voditelj ponajboljih fitness centara, sportskih igrališta i rekreacijskih vježbališta u prirodi te kao organizator velikih domaćih i međunarodnih natjecanja. Tijekom cijelog svog profesionalnog rada posebno se istaknuo volonterskim i humanitarnim radom u sportu.
U prosvjeti je radio od 1981. – 1993. godine i to u G.Š.C. Ćiro Gamulin, B.Š.C. Natko Nodilo, OŠ Mejaši, OŠ Trstenik i OŠ Mertojak, a 1990. godine bio je vršitelj dužnosti ravnatelja OŠ Mertojak.
Kao viši nogometni trener trenirao je mlađe kategorije (II juniorska i pioniri) NK Hajduk Split (od 1981. – 1984. godine), mlađi uzrast u NK Solin (1985. godine), bio pomoćni trener prve momčadi NK Hajduk Split (od 1986. – 1987. godine), trener NK Primorac iz Stobreča (1990. godine) te trener NK Split (1996. godine).
Prof. Baljkas u sportskoj rekreaciji posebno se istaknuo kao voditelj sportsko – rekreacijskog centra Bene (od 1981. – 1982. godine), voditelj akcije „Vratite moju trim stazu“ (1993. godine), kao stručni suradnik u trgovačkom društvu „Jadroplov“ d.d. u upravljanju Sportskog centra Bene, voditelj nogometnog terena s umjetnom travom Spinut te voditelj Sportske škole za djecu „Jana“.
Više od trideset godine prof. Baljkas daje velik doprinos razvoju rekreativnog tenisa u Splitu, osmišljava, organizira i vodi niz događanja te sportsko – kulturnih manifestacija. Član je ski kluba Split, više od trideset godina radi kao instruktor skijanja te je aktivan u promidžbi skijanja među djecom i odraslima. Član je i jedan od osnivača Triatlon kluba Split te natjecatelj u konkurenciji sprint – triatlon veterani.
Godine 2002. otvara fitness club Champion gym u Splitu, tada najmoderniji i najbolje opremljen fitness klub u Splitu i cijeloj Dalmaciji, u kojem je stručno znanje stekao velik broj instruktora fitness-a i aerobika i u kojem se pripremao velik broj vrhunskih splitskih sportaša za najveća sportska natjecanja, a koji radi i danas.
Bio je predsjednik Društva sportskih pedagoga Splita (od 1990. – 1994. godine), kao dragovoljac Domovinskog rata zapovjednik voda sportskih pedagoga u sportskoj satniji, a zatim istog voda u 114. brigadi HV.
Nositelj je spomenice Domovinskog rata (1992. godine) te Zlatne značke kineziologa Hrvatske (2003. godine).
Prof. Robert Kučić – za cjeloživotne zasluge u sportu i promicanje sportskih vrijednosti
Prof. Robert Kučić rođen je u Splitu 1938. godine. Dugogodišnji je prosvjetni i sportski djelatnik.
U mlađim danima aktivno se bavio sportom pa se tako natjecao za DTO „Partizan“ Split; višeboj, športska gimnastika (sekcije, judo, hrvanje) te DTO „Partizan“ Pula, višeboj, športska gimnastika (sekcije, hrvanje, dizanje utega). Nakon prestanka aktivnog bavljenja sportom ostaje u sportu kao trener, instruktor, učitelj te član, predsjednik i počasni predsjednik brojnih sportskih udruga.
Obnašao je cijeli niz funkcija u sportu: funkciju tajnika Društva za rekreaciju i fizički odgoj „Partizan“ Split (od 1963. – 1970. godine), člana predsjedništva SFK Split (od 1968. – 2000. godine), predsjednika Centra za školovanje kadrova SFK Split (od 1968. – 1978. godine), člana Savjeta Sportskog centra SFKH „Badija“ 1971. godine, dopredsjednika Boksačkog kluba „Split“ (od 1974. – 1978. godine), dopredsjednika Stolnoteniskog kluba „Split 1975. godine, člana Komisije za povijest športa SSŠ od osnutka 1976. godine, suosnivača Skijaškog kluba Split, koordinatora sportske gimnastike na MIS-u 1979. godine, predsjednika Zbora sudaca sportske gimnastike Split (od 1976. - 1980. godine), člana Izvršnog odbora Gimnastičkog saveza Hrvatske u to u dva navrata (od 1980. – 1984. godine te od 2000. – 2004. godine), predsjednika Gimnastičkog kluba „Split“ (od 1983. – 2013. godine), predsjednika Saveza školskih športskih društava grada Splita (od 1986. – 2010. godine), dopredsjednika Teniskog centra „Stobreč“ (od 1991. – 1995. godine), voditelja stručnog vijeća aktiva TZK Županije Splitsko – dalmatinske (od 2002. – 2004. godine), člana Hrvatskog društva za povijest športa od 2008. godine te predsjednika Komisije za povijest športa SSŠ od 2010. godine.
Prof. Kučić cjeloživotno se educirao u području sporta, pohađao brojne seminare, održavao studentsku praksu i mentorska predavanja studentima Zavoda za fizičku kulturu Sveučilišta u Splitu te bio mentor pripravnika za stručne ispite.
Djelovao je kao trener u Gimnastičkom klubu „Split, Boksačkom klubu „Split“, POŠK-u Split te kao kondicijski trener u Teniskom centru „Stobreč“.
Autor je brojnih stručnih radova analiza, zbornika, udžbenika, publikacija i sl. vezano za sport i sportsku rekreaciju.
Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada za svoj sportski rad poput Plakete za zasluge, Dalmatinske sportske igre 1974. godine, Priznanja za dugogodišnji rad i zalaganje i unapređivanje skijaškog sporta 1982. godine, Diplome za zasluge na unapređenju mačevanja i srodnih športova 1987. godine, Zahvalnice za razvoj skijanja Skijaškog kluba Split 2003. godine, Zlatne značke Saveza kineziologa Hrvatske za životno djelo 2004. godine, Zahvalnice Udruge Hrvatskih ratnih veterana grada Splita 2006. godine, Zahvalnice Gimnastičkog kluba Split počasnom predsjedniku za dugogodišnje vođenje kluba 2015. godine, Zahvalnice Karate saveza Splitsko – dalmatinske županije 2019. godine te Zahvalnice Povijesno športskog društva Hrvatski sokol Vinkovci 2023. godine.
Iako u mirovini, prof. Robert Kučić i dalje aktivno radi i djeluje na promidžbi i razvoju sporta i obrazovnog sustava.
Viceadmiral Zdravko Kardum – za doprinos u obrani grada Splita i Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata
Viceadmiral Zdravko Kardum rođen je 25. veljače 1953. godine u selu Nunići, općina Kistanje. Preminuo je u Splitu, 4. rujna 2023. godine. Osnovnu školu završio je u rodnom Nuniću, a srednju školu u Puli i Divuljama.
Mornaričku akademiju završava 1978. godine u Splitu, gdje je 1991. godine završio i Zapovjedno – stožernu školu ratne mornarice u trajanju od dvije godine. Ratnu školu „Ban Josip Jelačić“ završava 2000. godine u Zagrebu. U Jugoslavenskoj ratnoj mornarici služio je od završetka Mornaričke akademije 1978. godine. U Jugoslavenskoj ratnoj mornarici, prije stupanja u Hrvatsku vojsku, radio je kao specijalist za protubrodske rakete, zapovjednik raketno – topničkog brodskog odjeljka, zamjenik zapovjednika na brodovima klase „Rade Končar“, zapovjednik PZO sustava, zapovjednik raketno – topničkog brodskog odjeljka, zamjenik zapovjednika i zapovjednik na fregatama „Koni“.
Godine 1991. napušta JRM i dobrovoljno se priključuje Hrvatskoj ratnoj mornarici.
Viceadmiral Zdravko Kardum jedini je zapovjednik obrane grada Splita u Domovinskom ratu, a zahtjevnu dužnost zapovjednika obnašao je od 21. rujna 1991. godine, kada je Odlukom predsjednika Kriznog štaba grada Splita Zvonimira Puljića, ustanovljeno Zapovjedništvo obrane grada Splita (općina Split, Solin, Kaštela). Odlaskom Jugoslavenske narodne armije iz Splita i splitskog bazena 4. siječnja 1992. godine prestaje potreba za djelovanjem Zapovjedništva grada Splita koje se s tim danom raspušta, a zapovjednik Kardum odlazi na službu u Hrvatsku ratnu mornaricu.
U Oružanim snagama Republike Hrvatske, sve do umirovljenja 1. siječnja 2012. godine, obnašao je cijeli niz visokih i odgovornih dužnosti, među kojima i dužnost zamjenika zapovjednika Pomorskih snaga (Flote) Hrvatske ratne mornarice, zapovjednika Flote Hrvatske ratne mornarice, zapovjednika Hrvatske ratne mornarice od 31. prosinca 2002. godine do 19. ožujka 2007. godine te zapovjednika Obalne straže Republike Hrvatske od 12. ožujka 2008. godine do 31. srpnja 2011. godine.
Prestankom aktivne vojne službe i odlaskom u mirovinu, viceadmiral Kardum nije prestao s radom. Nastavio je s proučavanjem vojne i obrambene problematike te objavljivanjem stručnih i znanstvenih članaka.
Za zasluge u Domovinskom ratu te kasnije u miru ocijenjen je najvišim ocjenama, višestruko je pohvaljivan s razine načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, ministra obrane i predsjednika Republike Hrvatske. U svojoj časnoj službi odlikovan je Redom bana Jelačića, Redom hrvatskog trolista, Spomenicom domovinske zahvalnosti i Spomenicom Domovinskog rata (1990. – 1992.).
Viceadmiral Zdravko Kardum dao je izniman doprinos obrani suvereniteta Republike Hrvatske obnašajući izrazito odgovorne dužnosti u Domovinskom ratu i kasnije.
Na komemoraciji održanoj 6. rujna 2023. godine u Splitu, admiral Robert Hranj opisao ga je riječima: „Bio je uvijek glas mudrosti i vojnog znanja. Dao je pečat oblikovanju Hrvatske ratne mornarice, kao efikasne vojne organizacije, ali i domovine Hrvatske kao pomorske države. Ustrajno je zagovarao da nam je more najvažniji prirodni resurs koji moramo čuvati i braniti te promovirao percepciju Hrvatske kao pomorske zemlje.“
U kategoriji Skupne nagrade Grada Splita za 2023. godinu, nagrađeni su:
Taekwondo klub Marjan – za ostvarene sportske rezultate u 2023. godini
Već niz godina Taekwondo klub Marjan svojim vrhunskim sportskim rezultatima pronosi slavu grada Splita i Republike Hrvatske u svijetu. Tijekom 23 godine postojanja, klub je postigao izvrsne sportske rezultate, od čega čak 129 odličja na olimpijskim igrama te svjetskim i europskim prvenstvima, što ovaj relativno mladi sportski klub smješta uz bok velikanima splitskog sporta koji imaju puno dužu sportsku tradiciju.
Klub broji 39 zaposlenih doktora medicine, fizioterapeuta, nutricionista, kineziologa, pravnika, ekonomista i dr., a dnevno odradi preko 60 treninga u 9 različitih dvorana. Pored sportskog djelovanja, Taekwondo klub Marjan aktivno sudjeluje u brojnim humanitarnim akcijama i tako pomaže potrebitim i marginaliziranim društvenim skupinama.
Od samih početaka, već 12 godina, klub sudjeluje u humanitarnoj akciji „Tone hrane za splitske beskućnike“ kojom se prikupljaju prehrambeni artikli i higijenske potrepštine za socijalnu samoposlugu i splitske beskućnike o kojima skrbi udruga MoSt, organizira besplatne treninge za štićenike dječjeg doma Maestral te djecu sa sindromom Down.
U 2023. godini Taekwondo klub Marjan nastavio je nizati sportske uspjehe te ostvario brojne zapažene rezultate. Tako je tijekom 2023. godine klub osvojio više svjetskih medalja u olimpijskom sportu nego ukupan hrvatski sport, odnosno više od preostalih 7667 registriranih sportskih klubova u svim sportovima ljetnih olimpijskih igara. Osvojene su čak 23 velike svjetske i europske medalje u svim uzrastima. Članovi kluba nastupili su na 43 natjecanja, osvojili 623 odličja, od čega 209 zlatnih. Na svjetskom seniorskom prvenstvu 2023. godine klub je osvojio više medalja od sportskih velesila poput Kine, Francuske, Španjolske i dr.
Osim što kod djece i mladih potiče ljubav prema sportu i tjelesnoj aktivnosti, Taekwondo klub Marjan okuplja i odgaja generacije mladih ljudi da budu odgovorni i vrijedni članovi društva.
Muški pjevački zbor „Splitski liječnici pjevači“ – za dostignuti visoki umjetnički domet na području zborne umjetnosti te doprinos očuvanju kulturne baštine i tradicije muškog zbornog pjevanja
Godine 1988. u Splitu pri Hrvatskom liječničkom zboru osnovan je Muški pjevački zbor „Splitski liječnici pjevači“, kao izraz velike želje određenog broja liječnika za zbornim pjevanjem.
S nastupima zbor je započeo 1989. godine, a uz koncerte te nastupe na radiju i televiziji, snimili su i brojne nosače zvuka među kojima i CD s izvedbom božićnih pjesama na sedam svjetskih jezika. Kao gosti, uz Muški pjevački zbor „Splitski liječnici pjevači“, nastupali su i solisti opere HNK u Splitu te brojni drugi poznati i ugledni pjevači.
Prvi cjelovečernji koncert održali su 1992. godine u dominikanskoj crkvi Sv. Petra u Starom Gradu na otoku Hvaru. Pored brojnih koncerata u Republici Hrvatskoj gostovali su i u inozemstvu: u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sloveniji i drugdje.
Tijekom Domovinskog rata, usprkos životnoj ugrozi i uzbunama, održali su brojne koncerte, od kojih su mnogi imali i humanitarni karakter. Njihovi nastupi za Božić i Uskršnji ponedjeljak u samostanu Gospe od zdravlja izuzetno su popularni i posjećeni od strane sugrađana.
Prije pet godina u HNK u Splitu svečano su proslavili 30. obljetnicu rada, prilikom čega su prikupljena inicijalna sredstva za arhitektonske promjene u HNK u Splitu, koje će osobama s invaliditetom omogućiti lakše kretanje i boravak u tom hramu kulture.
Svečano je obilježena i 35. obljetnica djelovanja zbora u svibnju 2023. godine u Hrvatskom domu u Splitu. Tom prigodom su im iskazana brojna priznanja za neizbrisiv trag kojeg su ostavili u kulturnom i humanitarnom životu našeg grada.
Kao amaterski zbor istaknuti su kulturni ambasadori, kako liječničke struke tako i grada Splita i Republike Hrvatske. Muški pjevački zbor „Splitski liječnici pjevači“ svojim kontinuiranim djelovanjem već 36 godina obogaćuju kulturni, društveni i javni život grada Splita.
Jedriličarski klub Labud Split – za 100 godina uspješnog sportskog djelovanja i dugogodišnji doprinos društvenom, sportskom i gospodarskom životu grada Splita
Jedriličarski klub Labud Split u 100 godina svog postojanja (osnovan je 1923./1924. godine) obilježio je sportsku povijest grada Splita.
Tijekom svog postojanja klub je odgojio tisuće jedriličara koji su promicali jedriličarski sport u zemlji i inozemstvu, a kroz aktivnosti kluba generirale su se generacije nautičara koji su potaknuli i ustrojili nautički turizam u Dalmaciji te pridonijeli pozicioniranju Splita kao centralne lokacije nautičkog turizma u Republici Hrvatskoj, zemlji koja broji najveći broj čarter brodova u svijetu.
Jedriličarski klub Labud Split tijekom svog dugogodišnjeg djelovanja dao je mnoštvo državnih europskih i svjetskih prvaka te osam olimpijskih sudionika, organizirao je brojne nacionalne i međunarodne regate te je proglašen nastavnom bazom Sveučilišta u Splitu s ciljem unapređenja stručne prakse te edukacije studenata i nastavnika.
Član je Hrvatskog jedriličarskog saveza i Splitskog saveza športova.
Danas Labudov jedriličarski tim broji 25 natjecatelja u klasama Optimist, ILCA (ex Laser) i IQ Foil. Današnje generacije jedriličara nastavljaju s ispisivanjem bogate povijesti kluba u kojoj su upisane medalje na 193 državna, 30 europskih i 20 svjetskih prvenstava. Godine 2023. klub je uspio, zahvaljujući marljivom radu, kako tima trenera, tako i vrijednih i ambicioznih jedriličarima, izboriti jedno mjesto u jedrenju u klasi IQ Foil za žene na Olimpijskim igrama u Parizu.
Pored nemjerljivog doprinosa razvoju sporta, Jedriličarski klub Labud Split organizacijom brojnih sportsko rekreativnih događanja doprinio je i razvoju turističke ponude grada Splita. Tijekom 2023. godine Jedriličarski klub Labud Split organizirao je više događanja poput Starigradske regate, Komiške regate, Viške regate, Mrduje i Male Mrduje za klasu najmlađih jedriličara, u okviru velikog mjeseca jedrenja tijekom rujna i listopada, priredivši tako jedinstven događaj pod nazivom Splitski festival jedrenja. Na događanjima u okviru Splitskog festivala jedrenja sudjelovalo je više tisuća jedriličara iz zemlje i inozemstva, što je pridonijelo pozicioniranju Splita kao nezaobilazne turističke i sportske destinacije.
Sveučilište u Splitu – za 50 godina doprinosa razvoju visokog obrazovanja, znanstvenoistraživačkog, umjetničko-stvaralačkog i stručnog rada na visokim standardima izvrsnosti
Sveučilište u Splitu osnovano je 1974. godine, a prilikom osnivanja u njegov sastav su ušle članice koje su već ranije djelovale u svojim stručnim, znanstvenim i nastavnim područjima. Od 1945. – 1960. godine osnovano je nekoliko viših škola, primjerice 1945. godine Viša pedagoška škola u Splitu, čiji je pravni slijednik današnji Prirodoslovno – matematički i Filozofski fakultet. Zamah u razvoju započinje 1960. godine kada su osnovani Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Kemijsko – tehnološki fakultet i Pravni fakultet te 1961. godine pedagoške akademije u Splitu i Zadru. Ekonomski fakultet i Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije utemeljeni su 1971. godine, tri godine kasnije Medicinski fakultet, a 1978. godine osnovan je Pomorski fakultet u Dubrovniku sa studijem u Splitu. Umjetnička akademija i Pomorski fakultet u Splitu osnovani su 1997. godine, a 1998. godine više učiteljske škole u Splitu te Sveučilišni odjel za studij mora i pomorstva.
Katolički bogoslovni fakultet integrirao se u Sveučilište 1999. godine, dok je 2001. godine osnovan Odjel za humanističke znanosti koji četiri godine poslije prerasta u Filozofski fakultet. Godine 2003. pripajanjem bivšeg Veleučilišta u Splitu sastavnica Sveučilišta postaje Odjel za stručne studije, koji izvodi isključivo stručne studije i specijalističke diplomske stručne studije.
Godine 2005. Fakultet prirodoslovno – matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu mijenja naziv u Fakultet prirodoslovno – matematičkih znanosti i kineziologije u Splitu. Tijekom 2007. godine izdvojen je Zavod za kineziologiju, a 2008. godine osnivaju se Kineziološki fakultet i Prirodoslovno – matematički fakultet u Splitu. Godine 2009. Sveučilište u Splitu osnovalo je Sveučilišni studijski centar za forenzičke znanosti, čiji naziv je promijenjen 2011. godine u Sveučilišni odjel za forenzičke znanosti.
Najmlađa sastavnica Sveučilišta u Splitu 2011. godine postaje Sveučilišni odjel zdravstvenih studija, kao slijednik studija sestrinstva, fizioterapije i radiološke tehnologije koji su se izvodili na Medicinskom fakultetu u Splitu. Pri Sveučilištu djeluju i četiri samostalna studija.
Tijekom 50 godina postojanja Sveučilište u Splitu izrasta u snažnu znanstvenu i visokoškolsku instituciju koja broji 1800 zaposlenih, na kojoj studira oko 20000 studenata na preko 180 studijskih programa koji se izvode u području društvenih, humanističkih, prirodnih, tehničkih, biotehničkih te medicinskih i biomedicinskih znanosti kao i području umjetnosti. Impresivan je podatak da je na Sveučilištu u Splitu do sada diplomiralo gotovo 100000 studenata na sveučilišnim i stručnim studijima, dok je svoje doktorske titule steklo 1248 kandidata.
Brojni znanstvenici Sveučilišta u Splitu svojim vrhunskim istraživačkim radom i produktivnošću svrstavaju se među najproduktivnije znanstvenike, kako na europskom tako i na svjetskom nivou, a njihov rad znatno je pridonio vidljivosti i prepoznatljivosti Sveučilišta u Splitu. Tako je prema rang listi The World University Rankings splitsko sveučilište najbolje sveučilište u Republici Hrvatskoj, a na svjetskoj razini je pozicionirano između 1001. – 1200. mjesta. Sveučilište u Splitu učvrstilo je svoje mjesto i na ljestvici Center for World University Rankings, svrstavši se 2023. godine među 4,1 % najboljih od 20 531 sveučilišta u svijetu.
Kapitalni infrastrukturni projekt koji je dao zamah razvoju Sveučilišta je Kampus gdje su se smjestile gotovo sve sastavnice s vrhunski opremljenim nastavnim prostorima, laboratorijima, istraživačkim centrima, Rektoratom, Studentskom knjižnicom, Studentskim centrom i Studentskim domom.
U pripremi je izgradnja zgrade Znanstveno – istraživačkog centra koji će osigurati provedbu kvalitetnijih istraživanja, stvaranje centara izvrsnosti te poboljšanje suradnje s gospodarskim sektorom te izgradnja još jednog studentskog doma što će dodatno pridonijeti kvaliteti studentskog standarda.
Svojim djelovanjem Sveučilište u Splitu kroz svoju nastavu, istraživanja, javna događanja i aktivnosti doprinosi društvenom i ekonomskom blagostanju naše zajednice te je jamac njenog razvoja i napretka.
Studentski katolički centar Split – za posvećenost u pružanju pomoći potrebitima, nesebični društveni angažman te promicanje humanih, humanitarnih i volonterskih akcija
Studentski katolički centar Split je neprofitna udruga civilnog društva osnovana 2010. godine s ciljem promicanja kršćanskih vrijednosti i socijalnog nauka Crkve. Udruga djeluje na području grada Splita i šire okolice, trenutno zapošljava 5 osoba, broji 288 aktivnih članova te 716 volontera.
Tijekom 13 godina djelovanja razvili su se u udrugu koja kroz volonterski i nesebični angažman mladih odgovara na najzahtjevnije potrebe ugroženih sugrađana.
Kroz godinu provode 16 raznovrsnih projekata, pri čemu treba istaknuti dva projekta izuzetno važna za grad Split, a koja su u 2023. godini obilježila deset godina provedbe; projekt Agenti dobrote, kroz koji u suradnji s Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Područnim uredom u Splitu, Službom za društvene djelatnosti Grada Splita, Odsjekom za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu te Caritasom Splitsko – makarske nadbiskupije nalaze pojedince i obitelji u potrebi te im pružaju pomoć u vidu obnove dijela stambenog prostora, u nabavci lijekova, odjeće, obuće i drugih potrepština te projekt 72 sata bez kompromisa, veliki volonterski maraton za mlade koji se iz Splita i Studentskog katoličkog centra Split proširio na još 19 gradova i općina u Republici Hrvatskoj.
U 2023. godini udruga je u suradnji sa Studentskim centrom Split organizirala Humanitarnu brucošijadu, a donacije prikupljene na Brucošijadi usmjerene su za kupnju medicinskih pomagala za devetogodišnje blizance sa cerebralnom paralizom.
Udruga se ističe i brojnim formativnim, edukativnim i rekreacijskim projektima za mlade, a koji doprinose mentalnom zdravlju mladih ljudi, razvijaju pripadnost i prijateljstvo među mladima te razvijaju zdrav odnos prema sebi, prema drugima i svijetu koji ih okružuje kao što su: Dvoje su jedno, Planinarske križne puteve, SKAC sport, SKAC bend, krizna volontiranja, Ljetni kamp za mlade u Dračevoj luci i dr.
Studentski katolički centar Split dobitnik je brojnih nagrada i priznanja za svoj rad i djelovanje. Zbog odličnih rezultata vanjskih vrednovanja njihov Volonterski centar mladih SKAC – ST već drugu godinu nosi titulu „Volonterskog centra s oznakom kvalitete“. Dobitnici su Skupne nagrade Splitsko – dalmatinske županije 2023. godine za uspješnu organizaciju brojnih humanitarnih i volonterskih projekata, Rektorove nagrade u 2022. godini i dr.
U 2023. godini članovi i volonteri Studentskog katoličkog centra Split ostvarili su 24 690 volonterskih sati.
U kategoriji Osobne nagrade Grada Splita za 2023. godinu, nagrađeni su:
Branislav Bosanac – za dugogodišnji društveni angažman od javnog interesa i značaja za grad Split
Branislav Bosanac rođen je 1951. godine u Splitu. Diplomirani je pravnik, dugogodišnji pravnik i generalni direktor tvrtke "Tehničar". Kao pravnik sudjelovao je u projektima izgradnje nekoliko stambenih i poslovnih objekata u Gradu Splitu.
S bavljenjem sportom, kao aktivni sportaš i kasnije kao amaterski sportski djelatnik, započeo je 1967. godine kao junior Nogometnog kluba Nada. Zbog ozljede napušta igranje nogometa te 1969. godine osniva malonogometnu ekipu Gripe 51, koja potom pod raznim nazivima postaje jedna od najboljih malonogometnih ekipa. Pored klupskog angažmana, postaje drugi po redu tajnik Saveza za mali nogomet, sudac i delegat, prvi izbornik reprezentacije Splita u malom nogometu te je u malonogometnoj organizaciji proveo punih 20 godina.
Dobitnik je nagrade SOFK-e Grada Splita za zasluge u fizičkoj kulturi.
Godine 2005. postaje tajnik Ekološkog društva "Picigin Bačvice". Organizira deset Prvenstava svita u piciginu, zaštićuje picigin kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske, te pridonosi da ova izvorno splitska igra, postane pravi splitski brend.
Sudjeluje kao autor dijela teksta u izdavanju reprezentativne monografije "Bačvice – raj na zemlji". U suradnji s Muzejom sporta u osnivanju, Gradom Splitom i Splitskim savezom športova, 2008. godine sudjeluje u organizaciji obilježavanja stote godišnjice odigravanja prve vaterpolo utakmice u Gradu Splitu, postavljanjem spomen ploče na kupalištu Bačvice te odigravanjem utakmice veterana.
Godine 2013. sudjeluje u obilježavanju sto godina od prvog plivačkog natjecanja, skokovima i ronjenju, postavljanjem spomen ploče na kupalištu Bačvice, a kojom prilikom je obilježen i Dan splitskog sporta koji se održava svake godine u spomen na organiziranje Mediteranskih igara u Splitu.
Povodom stote obljetnice igranja nogometa u Splitu, sudjeluje u izdavanju knjige "Legendarni barba Luka Kaliterna" autora dr. Stjepana Jukića – Peladića te sudjeluje u promociji knjige.
Kao tajnik Pomorskog športskog ribolovnog društva Poljud 2006. godine dao je značajan doprinos na utvrđivanju granice pomorskog dobra lučice Poljud i ishođenja koncesijskog odobrenja za rad lučice te natjecanjima u udičarenju.
Godine 2006. je suosnivač i tajnik Kuglačkog kluba Mertojak koji postaje klub s najvećim uspjesima u povijesti kuglačkog sporta u Splitu. Obnaša dužnost predsjednika Nadzornog odbora Kuglačkog saveza Splitsko – dalmatinske županije te je predstavnik ovog sporta u Skupštini Splitskog saveza športova.
Već niz godina je i tajnik Humanih zvijezda Splita, udruge koja okuplja splitske sportaše, glazbenike i pjevače s ciljem organizacije sportsko – glazbenih manifestacija u svrhu prikupljanja pomoći potrebitim osobama i ustanovama (osobito KBC - a Split).
Tijekom 2023. godine organizirao je brojne aktivnosti poput 4. Večeri Dalmatinske riči, dobrotvornog koncerta na Mertojaku, organiziranog kao podrška programu promicanja čakavštine, proslave obilježavanja 100 godina igranja picigina na kupalištu Bačvice, uz postavljanje spomen ploče, proslave obilježavanja 100 godina od prve kuglačke utakmice u Splitu, 07. svibnja (uz međunarodni pojedinačni Turnir Sv. Duje) i 07. prosinca u svečanom salonu SC Gripe.
Suorganizator je sportske manifestacije "Tri kapetana" u Runoviću u čast Ivana Buljana, Zvonimira Bobana i Ivana Gudelja i dr.
Svojim dugogodišnjim predanim radom i brojnim aktivnostima Branislav Bosanac iskazao je izuzetan društveni angažman od javnog interesa i značaja za grad Split.
Tomislav Nikolić – za dugogodišnji doprinos razvoju i unapređivanju tehničkog odgoja i obrazovanja djece i mladih putem izvanškolskih i izvannastavnih aktivnosti
Tomislav Nikolić rođen je 1963. godine u Zadvarju. Nakon završene srednje škole diplomira na Pedagoškoj akademiji te postaje profesor biologije i kemije. Nekoliko godina radi kao profesor biologije i kemije u školama na području Splitsko – dalmatinske županije.
Od svibnja 2002. do prosinca 2007. godine bio je zaposlen na Zvjezdanom selu Mosor kao voditelj objekta zvjezdarnice – animator, a od siječnja 2008. godine do danas zaposlenik je Zajednice tehničke kulture grada Splita, u početku kao stručni suradnik, a od rujna 2020. godine obnaša dužnost tajnika Zajednice tehničke kulture grada Splita. Također, volonterski obnaša dužnost tajnika udruge Zvjezdano selo Mosor. U tri mandata, od 2015. godine do danas, bio je član Upravnog odbora Hrvatske zajednice tehničke kulture.
Dobitnik je Godišnje nagrade Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2008. godinu, a dodijeljena mu je za osobiti doprinos i osmišljavanje programa i projekata tehničke kulture koji su se u Zvjezdanom selu Mosor provodili prethodnih nekoliko godina. Dobitnik je Državne nagrade tehničke kulture „Faust Vrančić“ za 2012. godinu te osobne Nagrade Splitsko – dalmatinske županije za 2023. godinu, koja mu je dodijeljena za osobiti doprinos razvoju i promidžbi tehničke kulture u Splitsko – dalmatinskoj županiji. Zajednica tehničke kulture grada Splita i udruga Zvjezdano selo Mosor s Tomislavom Nikolićem kao tajnikom i same su višekratno nagrađivane.
Tomislav Nikolić dugogodišnji je neumorni promicatelj različitih aspekata tehničke kulture u gradu Splitu i Splitsko – dalmatinskoj županiji, posebice među djecom i mladima. Njegov više od dva desetljeća dug rad u djelatnosti tehničke kulture prepoznat je i priznat od strane brojnih udruga tehničke kulture, obrazovnih ustanova, jedinica lokalne samouprave, ali i šire javnosti.
Kao stručni suradnik, a kasnije i tajnik Zajednice tehničke kulture grada Splita, organizirao je brojne akcije, manifestacije, učeničke kampove, radionice, natjecanja, izložbe, predavanja u svrhu popularizacije raznovrsnih tehničkih disciplina, edukacije djece i mladih, poticanja kreativnog stvaralaštva, razvijanja tehničkih vještina i motorike te timskog rada.
Osim što organizira, osobno i vodi neke od izvannastavnih i izvanškolskih programa poput „Škole u prirodi“ udruge Zvjezdano selo Mosor. U tim edukacijskim obilascima Poljičkog kraja, u koje je uključen i posjet zvjezdarnici u Gornjem Sitnom, sudjelovalo je na tisuće djece predškolske, osnovnoškolske i srednjoškolske dobi te studenata iz Grada Splita, Splitsko – dalmatinske županije, cijele Republike Hrvatske pa i iz inozemstva.
U 2023. godini nastavio je s neumornim radom na području tehničke kulture, aktivno je sudjelovao u organizaciji i provedbi cijelog niza aktivnosti poput manifestacije Noći muzeja održane 27. siječnja, petodnevnog proljetnog besplatnog Kampa robotike (od 11. – 15. travnja, sudjelovalo 15 učenika), organiziranja županijske razine Modelarske lige 2022./2023. (održana 3. ožujka, sudjelovalo 60 učenika), petodnevne prve Ljetne škole tehničkih aktivnosti (od 10. – 14. srpnja, sudjelovalo 15 učenika), obilježavanja Svjetskog tjedna svemira održanog 3. listopada, u kojem je sudjelovalo cca 100 učenika) i dr.
Tomislav Nikolić već dugi niz godina pridonosi popularizaciji i promociji tehničke kulture te očuvanju bogate tradicije tehničke kulture u gradu Splitu.
Grozdana Ribičić – za promociju čitanja i pismenosti te unapređenje knjižnične djelatnosti
Grozdana Ribičić diplomirana je knjižničarka i knjižničarska savjetnica, a od 2019. godine ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu.
Kao ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića pokrenula je i realizirala brojne projekte i programe s ciljem podizanja kvalitete usluga, čitalačke kulture, razvijanja slobode mišljenja i govora, razvijanja ljubavi prema kulturnoj i zavičajnoj baštini, pri čemu je vodila brigu da u programima i projektima budu zastupljene sve dobne skupine naših sugrađana.
Gradska knjižnica Marko Marulić dobitnik je priznanja „Knjižnica godine“ za 2022. godinu kojeg dodjeljuje Hrvatsko knjižničarsko društvo.
Tijekom 2023. godine pod vodstvom Grozdane Ribičić otvorene su tri nove knjižnice: Pokretna knjižnica – bibliobus, Knjižnica Dalmatina i Knjižnica za djecu i mlade Kila – Mejaši te su prošireni postojeći i uvedeni novi knjižnični sadržaji, programi i usluge poput Zavičajne kuće Gradske knjižnice Marka Marulića, Spomen – sobe Miljenka Smoje u Knjižnici Žrnovnica i dr.
Angažman koji je Grozdana Ribičić ulagala u promociju čitanja, pismenosti i ustanove na čijem je čelu, radeći s brojnim i vrsnim suradnicima na dobrobit djece i mladih, ali i cijele zajednice, prepoznala je udruga „Naš kvart“ kandidiravši Grozdanu Ribičić 2018. godine za nagradu „Splitski cvit“.